higher dosage then standard Viagra
fildena extra power 150

Druhy kameňa a jeho spracovanie

 

 

Na to, aby kamenár mohol vytvoriť pekný pomník, kuchynskú linku alebo dlažbu, potrebuje mať k dispozícii pekný kus kameňa. To však nestačí, lebo každý druh kameňa má svoje špecifické vlastnosti, ktoré ho predurčujú na rôzne použitie.

Najvšestrannejšie využitie zo všetkých druhov kameňov má žula. Je to kvôli jej nesmiernej pevnosti a odolnosti voči chemickým látkam, mrazu či vode. Môže sa teda použiť v interiéri aj exteriéri, a to v drsnej alebo lesklej forme. Vyskytuje sa v sivých a hnedých odtieňoch, najvzácnejšie kusy sú modrasté.

Avšak krásou sa žula ani zďaleka nepribližuje onyxu. Ten existuje vo veľkom počte farieb a čo je dôležité, brúsením a leštením sa dá dosiahnuť až prekvapujúci lesk. Používa sa iba ako dekorácia v interiéri. Zaujímavé na onyxe je, že je priesvitný.

Asi najrozšírenejší a najznámejší medzi ľuďmi je mramor. Mramor dokáže upútať svojou kresbou, ktorá je vždy iná. Podobne ako onyx sa aj mramor vyskytuje v mnohých farbách, z ktorých najvzácnejšia je modrá. Leštením mramoru sa dá dosiahnuť vysoký lesk, ktorý sa však pri použití v exteriéri musí údržbou obnovovať.

Schopnosť odštepovať sa pozdĺžne predurčuje bridlicu na použitie vo forme obkladu. Pláty bridlice sa väčšinou lepia na fasády domov alebo sa nimi skrášľujú múry či studne. Zaujímavý je hlavne jej povrch, na ktorom sú rôzne výstupky a nepravidelnosti.

Aby sa z týchto kameňov dalo niečo vyrobiť, musia kamenári najprv spracovať dodaný materiál. V prípade prírodného kameňa sa jedná predovšetkým o jeho vypílenie do požadovaného tvaru a rozmerov. Ďalej nasleduje hrubé brúsenie a potom jemné dohladenie. Takto vznikne finálny produkt.

V prípade umelého kameňa je postup takmer rovnaký, ale potrebný tvar sa nemusí vypíliť, keďže umelé kamene sa vyrábajú zo zmesi kamennej drte a cementu. Táto zmes sa dá do formy, vystuží sa železom a stuhne.